Men’s First Round of Ontario Cup in the Books

VAUGHAN, June 12, 2013 -- The First Round of the Ontario Cup Men’s Division kicked off this past weekend with games being played all across the province.  The stage is now set for a very competitive Second Round, where the Ontario Soccer League Provincial Teams await the winners. 

 

Scores from the Men’s Division are listed below:

 

HomeTeam

Score

AwayTeam

Peniche C.C.Toronto

1 - 0

Panathinaikos Toronto

Scarboro Azzurri

7 - 0

Brampton United Football Club

North York Armour Heights Elite

2 - 0

Rest of The World FC

Milton Milltown FC

2 - 1

Oakville Hrvat

Scarborough Wexford Hi Profile

0 - 2

Toronto Bemfica

Hamilton Serbians

0 - 1

Vaughan Azzurri

Richmond Hill Madrid

3 - 1

Hrvat Kitchener

Glen Shields FC

4 - 1

Richmond Hill Gold Line

London Benfica

2 - 1

London/St.Thomas Croatia

Bradford Eagles United F.C.

1 - 2

Cambridge PCC Supersonic

Oakville Senior Mens

1 - 3

Oakville CNSC Livno

Ottawa Capital United Men's Premier

1 - 2

Ottawa Royals MP

Portuguese Club of London

1 - 2

London Marconi

Toronto Sporting FC

1 - 0

Niagara A.S. Juventus

Aurora Hearts

3 - 2

Scarborough City

Brampton Ebony Jrs

2 - 0

Collingwood United

Caledon FC - Reg

0 - 5

Toronto Irish FC

Ottawa Bosnia and Herzegovina

4 - 0

Ottawa Royals MC1

**Also advancing is St. Catharines Concord, who advanced due to a team no-show

 

 

Also in action this past weekend was the Under 18 Boys Division playing their Second Round games.  The results are listed below:

 

HomeTeam

Score

AwayTeam

Aurora Stingers

2 - 1

Kleinburg Nobleton Boys 1995

Burlington Bayhawks B95A

5 - 0

Ajax United

Brampton East Thunder

7 - 0

Mount Hamilton

Vaughan Azzurri Dragons

1 - 0

Oshawa Turul FC

Whitby Iroquois 95 A M

0 - 5

SC Toronto 95

 

 

The Under 15 Boys Tier 1 and Under 15 Girls played their Round Robin Tournaments this weekend as well.  There were 14 tournaments in all, spanning from Windsor to Ottawa.  The teams moving on to the next round are listed below:

 

Division

Group

Team Advancing

Next Round

U15 Boys T1

1

North Toronto Nitros 98

Quarter-Finals August 10

 

2

North London Elite

Quarter-Finals August 10

 

3

Brampton East Rams

Semi-Finals August 24

 

4

Kitchener Spirit U15A

Quarter-Finals August 10

 

5

North Mississauga Panthers B98A

Quarter-Finals August 10

 

6

Woodbridge Strikers 98A

Semi-Finals August 24

U15 Girls

1

Woodbridge Strikers '98

Quarter-Finals August 10

 

2

North Mississauga Panthers GU15A

Quarter-Finals August 10

 

3

Burlington Bayhawks G98A

Quarter-Finals August 10

 

4

Ottawa South United 98 Force Black

Quarter-Finals August 10

 

5

Scarborough Blizzard Jets

Quarter-Finals August 10

 

6

Darlington Fusion

Quarter-Finals August 10

 

7

St. Catharines Jets A

Quarter-Finals August 10

 

8

Pickering Power Green

Quarter-Finals August 10

 

 

Coming up this weekend on June 15-16 the Under 14 Boys and Under 14 Girls will take to the pitch for their Round Robin Tournaments.  This will be the second weekend of play for the three Preliminary Round Winners in the Under 14 Boys Division.  In all there will be 16 tournaments, with the following teams in each group:

 

Under 14 Boys

 

Group 4 – St. Catharines – West Park

Malton Bullets, Islington Rangers, Richmond Hill Raiders Green, St. Catharines Roma Wolves, Brampton Blast 99

 

Group 5 – Kitchener – Woodside Park

Woodbridge Strikers 1999 B East, Erin Mills C, Kitchener Spirit, Vaughan Azzurri 99, Brampton Blast Blue

 

Group 6 – Caledon – Caledon Park

Pickering Power Green 99B, North London Platinum 99, Gloucester Hornets 1999 Boys Impact, Caledon Bulldogs, North Scarborough Eagles

 

Group 7 – Whitby – Consumers Field South

Brampton East Dragons, Whitby Iroquois 99 AM, Nepean Hotspurs Chaos, Milton Magic, Etobicoke Energy Green

 

Group 8 – Windsor – Croatia Park

Burlington Bayhawks B99A, Windsor Croatia Flames, Niagara United, Mississauga Croatia, Leamington SC United

 

Group 9 – Windsor – Mic Mac Park

Bolton BU14, North London Elite 99, Waterloo United U14A, Toronto High Park, Windsor FC Nationals

 

Group 10 – Niagara Falls – Oaks Park

Unionville Strikers Red, Mississauga Falcons Blue 99, Niagara Falls Titans, Erin Mills Eagles United, Ajax FC 99B Red

 

Group 11 – Toronto – L’Amoreaux Park

Erin Mills Eagles U14A, North Mississauga Panthers B99A, Weston Wolves, Ottawa Capital United, Scarborough Wexford Shockwave

 

Under 14 Girls

 

Group 1 – Markham – Berczy Park

Erin Mills Eagles, Waterloo United A, Oakville Girls U14A, Unionville Milliken Strikers G99R, Richmond Hill Raiders White

 

Group 2 – Ottawa – George Nelms Park

Oakville Girls 1999B, Pickering Power Gold 99G, Ottawa South United 99 Girls Force, Vaughan Storm

 

Group 3 – King City – Country Day School - Hawksworth

King City Royals 99G, Woodbridge Strikers, Toronto Mooredale Lightning, Burlington Bayhawks G99A

 

Group 4 – Guelph – University of Guelph

Mississauga Falcons Blue 99, Guelph Royals, Kitchener 99A, Byron Blaze 99G

 

Group 5 – Stoney Creek – Heritage Green

Whitby Iroquois 1999A, Hamilton Saltfleet Explosion, Tecumseh Warriors, Mississauga Dixie Athletic 99 Blue, Scarborough West Rouge Storm 99G

 

Group 6 – Barrie – Verstraten Park/Barrie SC Development Centre

Vaughan Devils, Barrie Spirit G99A, West Ottawa Soccer Warriors, Georgetown 1999 Mustangs

 

Group 7 – Vaughan – Dufferin District

Niagara United 99 Chaos, Ajax FC 99G Red, Glen Shields 99 Girls, Mississauga Dixie Athletics Black

 

Group 8 – Brampton – Creditview-Sandalwood

Brampton Brams United 99 Rebels, Erin Mills Eagles B, Windsor Eastside Kickers, Richmond Hill Raiders Green, North London Galaxy

 

 

For full tournament schedules, visit the Tournaments Page at www.ontariocup.ca.

 

Next weekend on June 22-23 the Under 18 Divisions and the Under 21 Men have their Third Round games.  Also in action will be the Men’s Division for their Second Round games.  For full schedules and field maps to all of the weekend's games, visit the Ontario Cup Website at www.ontariocup.ca

 

For more information contact Ryan Tuske, Competitions and Events Coordinator, The Ontario Soccer Association, Ph: 905-264-9390 ext. 229, Fax: 905-264-9445, Email: rtuske@soccer.on.ca.

 

<< Back

© 2019, OntarioCup  :: privacy
 
login
Forgot password?