Ontario Cup First Round Set To Kick-Off This Weekend

VAUGHAN, June 4, 2013 -- The Ontario Cup Preliminary Round wrapped up last weekend with three tournaments held in the Under 14 Boys Division.  The three teams moving on to Round Robin Tournaments are listed below:

 

Division

Group

Team Advancing

Next Round

U14 Boys

1

Gloucester Hornets 99 Impact

Tournament Round June 15,16

U14 Boys

2

Ottawa Capital United

Tournament Round June 15,16

U14 Boys

3

Richmond Hill Raiders Green

Tournament Round June 15,16

 

 

This weekend the Ontario Cup is in full swing with the Men’s Division First Round scheduled for Sunday, June 9.  There will be 38 Men’s teams in action competing to advance to the Second Round, where the Ontario Soccer League Provincial Level teams await on their First Round bye.

 

The Men’s games scheduled for this weekend are listed below:

 

Home Team

Away Team

Kick Off

Field

Peniche C.C.Toronto

Panathinaikos Toronto

10:30

Brockton Stadium

Scarboro Azzurri

Brampton United Football Club

11:00

LAmoreaux #1

North York Armour Heights Elite

Rest of The World FC

11:00

Downsview Turf 3

Scarborough Wexford Hi Profile

Toronto Bemfica

13:00

LAmoreaux #1

Hamilton Serbians

Vaughan Azzurri

13:00

Shady Acres

Richmond Hill Madrid

Hrvat Kitchener

14:00

Richmond Green East

St. Catharines Concord

Mississauga Hnnk Dalmacija

14:00

Lancaster Park

Glen Shields FC

Richmond Hill Gold Line

15:00

Dufferin District 2

Bradford Eagles United F.C.

Cambridge PCC Supersonic

15:00

Cericola Arena

Oakville Senior Mens

Oakville CNSC Livno

15:00

Pine Glen 1

London Benfica

London/St.Thomas Croatia

15:00

TD Waterhouse Stadium

Portuguese Club of London

London Marconi

16:00

Portuguese Club

Ottawa Capital United Men's Premier

Ottawa Royals MP

16:00

Claudette Cain

Toronto Sporting FC

Niagara A.S. Juventus

17:00

Brockton Stadium

Aurora Hearts

Scarborough City

17:00

Highland Park

Brampton Ebony Jrs

Collingwood United

17:00

Wildwood Park

Caledon FC - Reg

Toronto Irish FC

17:00

Caledon R3

Milton Milltown FC

Oakville Hrvat

18:00

Milton Community Park #2

Ottawa Bosnia and Herzegovina

Ottawa Royals MC1

18:00

Ben Franklin Park 3

 

 

The Under 18 Boys Division will also get started this weekend.  Five games are to be played in the Second Round on Saturday, June 8 and are as follows:

 

Home Team

Away Team

Kick Off

Field

Aurora Stingers

Kleinburg Nobleton Boys 1995

11:00

Maximilian Kolbe Turf

Burlington Bayhawks B95A

Ajax United

13:00

City View Park East

Brampton East Thunder

Mount Hamilton

13:00

Avondale Stadium

Vaughan Azzurri Dragons

Oshawa Turul FC

15:00

McNaughton Turf

Whitby Iroquois 95 A M

SC Toronto 95

18:00

Rossland North

 

 

Also starting up this weekend are the Ontario Cup Round Robin Tournaments.  Teams in the Under 15 Boys Tier 1 and Under 15 Girls Divisions will compete in 14 tournaments from Windsor to Ottawa in hopes of moving on to the Quarter-Finals. 

 

Round Robin Tournaments scheduled for this weekend, June 8-9 are listed below:

 

Under 15 Boys Tier 1

 

Group 1 – Waterloo – RIM Park

Whitby Iroquois 98 AM, North Toronto Nitros 98, Waterloo United 1998A, Gloucester Hornets Impact

 

Group 2 – London – North London

North London Elite, Hamilton Saltfleet SC, Oshawa Kicks Falcons, Aurora FC 1998, Barrie Spirit A

 

Group 3 – Windsor – Mic Mac Park

Mississauga Croatia, Unionville Milliken 98 Red, Brampton East Rams, Windsor FC Nationals

 

Group 4 – Kitchener – Woodside Park

Oakville Boys U15A, Kleinburg Nobleton Lions, East York Gunners, Kitchener Spirit U15A

 

Group 5 – Hamilton – Mohawk Park/Heritage Green

Ottawa South United Force Black, Mt. Hamilton Avalanche, Cumberland Cobras, North Mississauga Panthers B98A, Ajax FC 1998 B Red

 

Group 6 – Georgetown – Cedarvale Park

Georgetown Mustangs, Woodbridge Strikers 98A, Ottawa Capital United, Kitchener Spirit B

 

Under 15 Girls

 

Group 1 – Ottawa – Pat O’Kane

Ottawa Internationals, Woodbridge Strikers, West Ottawa Warriors

 

Group 2 – Oshawa – North Oshawa Park

North Mississauga Panthers GU15A, Mississauga Clarkson Comets 98, Ottawa Capital United, Oshawa Kicks Inferno

 

Group 3 – Burlington – City View Park

Mississauga Falcons 98A, Greater Sudbury 98 Girls, Burlington Bayhawks G98A, Woodbridge Strikers

 

Group 4 – Waterloo – RIM PARK

SC Toronto, Richmond Hill Raiders, Waterloo United U15A, Ottawa South United 98 Force Black, Oakville Girls U15A

 

Group 5 – Windsor – Mic Mac Park

Windsor Eastside Kickers, Scarborough Blizzard Jets, Vaughan Azzurri Cyclones, Milton Magic

 

Group 6 – London – North London

Darlington Fusion, Mississauga Dixie Athletics 1998, Ajax FC 1998 Girls Red, North London Galaxy

 

Group 7 – Sarnia – Veterans Field

St Catharines Jets A, Sarnia Spirit, London Dragons FC, Whitby Iroquois 98 AF

 

Group 8 – Pickering – Kinsmen Park

North York Cosmos Explosion, Bradford Eagles 98 Girls, Brampton Brams 98 Jaguars, Pickering Power Green, Nepean Hotspurs Heat

 

 

For full tournament schedules, visit the Tournaments Page at www.ontariocup.ca.

 

Next weekend on June 15-16 the Under 14 Boys and Under 14 Girls will be back in action for their Round Robin Tournaments.  For full schedules and field maps to all of the weekend's games, visit the Ontario Cup Website at www.ontariocup.ca

 

For more information contact Ryan Tuske, Competitions and Events Coordinator, The Ontario Soccer Association, Ph: 905-264-9390 ext. 229, Fax: 905-264-9445, Email: rtuske@soccer.on.ca.

<< Back

© 2019, OntarioCup  :: privacy
 
login
Forgot password?