Ontario Cup Trophy Up For Grabs This Weekend

VAUGHAN, July 16, 2013 – Provincial supremacy is on the line this weekend as the Ontario Cup has its first set of Ontario Cup Finals.  The Under 18 and Under 21 Divisions will have their Semi-Final Round games on Saturday, July 20 and their Final Round games on Sunday, July 21.

 

The Under 18 Boys Division has shaped up to be very similar to last year’s Under 17 Boys Tier 1 Division, with three of the remaining four teams having reached last year’s Semi-Finals:  Erin Mills Eagles (Champions), Waterloo United (Finalists), and Ajax FC 95B Red (Semi-Finalists).

 

In the Under 18 Girls Division, two of the four teams from the 2012 Under 17 Girls Semi-Finals have returned to the final four this year: Ajax FC 95 Girls Red (Finalists) and Erin Mills Striking Eagles (Semi-Finalists).

 

Unlike the Under 18 Divisions, the Under 21 Men’s Division is wide open.  All four remaining teams did not reach the Semi-Final Round in the 2012 competition, so the 2013 Ontario Cup is there for the taking.

 

Semi-Final and Final Round games being played this weekend, July 20-21 are listed below:

 

Under 18 Boys

 

Date

Home Team

Away Team

Kick Off

Field

Jul-20

Waterloo United

Ajax FC 95B Red

13:00

Vaughan Grove Turf

Jul-20

Erin Mills Eagles

West Rouge Release

15:00

Vaughan Grove Turf

Jul-21

TBD

TBD

12:30

Soccer Centre Turf

 

 

Under 18 Girls

 

Date

Home Team

Away Team

Kick Off

Field

Jul-20

Markham Lightning

Mississauga Dixie Athletic 95

9:00

Vaughan Grove Turf

Jul-20

Ajax FC 95 Girls Red

Erin Mills Striking Eagles

11:00

Vaughan Grove Turf

Jul-21

TBD

TBD

10:00

Soccer Centre Turf

 

 

Under 21 Men

 

Date

Home Team

Away Team

Kick Off

Field

Jul-20

York Region Shooters U21

Scarborough GS Power

17:00

Vaughan Grove Turf

Jul-20

Scarborough Wexford Hi Profile R

Sault Frescos U21

19:00

Vaughan Grove Turf

Jul-21

TBD

TBD

15:00

Soccer Centre Turf

 

 

This weekend also marks the last of the Tournament Rounds for the 2013 competition.  The Under 13 Boys and Under 13 Girls will play in 16 tournaments that range from London to Ottawa to Sault Ste. Marie.  Tournament Rounds scheduled for this weekend are as follows:

 

Under 13 Boys

 

Group 6 – Ottawa

Toronto Mooredale Lightning White, Ottawa Royals U13BL3, Vaughan Battlecats, North Mississauga Panthers

 

Group 7 – Ottawa

Windsor Ciociaro, Woodbridge Strikers 2000A, Erin Mills Eagles Gold, Ottawa South United Force 2000 Black

 

Group 8 – Mississauga

King City Royals, Oakville Boys U13A, Mississauga Falcons U13A, Brampton Blast White

 

Group 9 – Mississauga

Thunder Bay Chill, Woodbridge Strikers 2000B, Erin Mills Eagles, Burlington Bayhawks B00A

 

Group 10 – Kitchener

Unionville Milliken 2000 Red, Ajax FC 00B Red, Flamborough Flames, Kitchener Spirit

 

Group 11 – Kitchener

Markham Lightning, Brampton East Eagles, Toronto York Jets 2000, North York Cosmos

 

Group 12 – London

Whitby Iroquois 00AM, North York Spartacus 2000, Vaughan Azzurri Stallions, North London Elite 00

 

Group 13 – London

Kleinburg Nobleton Lions 00 Red, Pickering Power Green, Toronto Mooredale Gold, Tecumseh Warriors

 

Under 13 Girls

 

Group 2 – London

North London Galaxy, London Nor’West Lightning, Stoney Creek Battalion, Woodbridge Strikers G2000

 

Group 3 – London

Brampton Brams United Renegades, North Toronto Nitros Green, Waterloo United, Sarnia Spirit

 

Group 4 – Georgetown

Newmarket United, Oakville Girls U13A, Georgetown Mustangs U13A, Etobicoke Energy

 

Group 5 – Georgetown

Unionville Milliken Strikers, Thornhill Thunder United, Burlington Bayhawks Girls 2000A, Cambridge United

 

Group 6 – Sault Ste. Marie

Guelph Royals Blue, Toronto High Park Dragons, Mississauga Dixie Athletic Girls 2000, Sault Civics Red

 

Group 7 – Sault Ste. Marie

Richmond Hill Raiders White, Kitchener Spirit L3, Windsor Eastside Kickers 2000, Ajax FC Girls 2000 Red

 

Group 8 – Ottawa

Pickering Power Green, Mississauga Falcons, Ottawa South United 2000 Force Academy Black, Scarborough United Force

 

Group 9 – Ottawa

Ottawa Capital United Girls 2000, Oakville Girls U13B, Ancaster Titans, Whitby Iroquois 00AF

 

 

In recapping last weekend’s Ontario Cup games, the Under 17 Boys Tier 1 and Under 17 Girls Divisions had their Tournament Rounds.  The teams advancing to the next rounds are listed below:

 

Division

Group

Team Advancing

Next Round

U17 Boys

1

East York Pythons

Semi-Final August 25

Tier 1

2

Brampton Blast 96A

Quarter-Final July 28

 

3

Bolton

Quarter-Final July 28

 

4

Ajax FC 1996 Boys Red

Semi-Final August 25

 

5

Mississauga Falcons

Semi-Final August 25

U17 Girls

1

Oshawa Kicks Red Devils

Quarter-Final August 11

 

2

Waterloo United U17A

Quarter-Final August 11

 

3

Burlington Bayhawks G96A

Semi-Final August 24

 

4

Erin Mills Fighting Eagles

Semi-Final August 24

 

5

North London Galaxy

Quarter-Final August 11

 

6

Glen Shields FC 96

Quarter-Final August 11

 

 

For full tournament results and schedules, visit the Tournaments Page at www.ontariocup.ca.

 

The following weekend on July 27-28 the Under 16 Boys Tier 1, Under 17 Boys Tier 1, and Under 17 Boys Tier 2 Divisions will have their Quarter-Final Rounds.  For full schedules and field maps to all of the weekend's games, visit the Ontario Cup Website at www.ontariocup.ca

 

For more information contact Ryan Tuske, Competitions and Events Coordinator, The Ontario Soccer Association, Ph: 905-264-9390 ext. 229, Fax: 905-264-9445, Email: rtuske@soccer.on.ca.

 

 

 

<< Back

© 2019, OntarioCup  :: privacy
 
login
Forgot password?