Ontario Cup Results and Preview

VAUGHAN, June 20, 2016 – Preliminary Round Tournaments in the Under 13 and 14 Boys and Girls divisions took place this past weekend, with 14 group winners and two wild card teams moving onto the next round.  Here are the teams advancing to the Tournament Rounds in July:

 

Division

Teams Advancing

Under 13 Boys

Milton Magic U13 Blue (group winner)

Guelph Royals Blue (group winner)

Woodbridge Strikers (group winner)

Ottawa City BU13R Futuro (group winner)

Waterloo U13B (group winner)

North Toronto SC (group winner)

Weston Wolves (wild card)

Under 13 Girls

Waterloo United U13A (group winner)

Under 14 Boys

North York CAF ADP Blue (group winner)

Oakville SC Boys U14A (group winner)

St. Catharines Roma Wolves 2002 (group winner)

Richmond Hill Raiders Green (group winner)

Paris FC (group winner)

Toronto York Jets 2002 (group winner)

AG London 2002 Boys (wild card)

Under 14 Girls

North Mississauga Black Panthers (group winner)

 

 

This coming weekend will feature Tournament Round action in the Under 15 Boys Tier 1 and Under 15 Girls divisions.  Also taking to the pitch is the highly competitive Men’s division, with Second Round play set for Sunday.

 

In the Men’s division, Kitchener HRVT is coming off a shocking First Round win over last year’s Ontario Cup Finalist, Mississauga Portofino.  In Second Round action, Kitchener HRVT will take on Mississauga HNNK Zagreb.  Last year’s Ontario Cup Champions, London Marconi, begin their title defense this weekend, as they face off against Windsor Ciociaro.  Also debuting this weekend are the eight Ontario Soccer League Provincial Level teams entered into the competition: Caledon FC, Durham Celtic, Scarborough GS United, Panathinaikos Toronto, PCC Mississauga, Richmond Hill Madrid, Vaughan Azzurri, and Woodbridge Strikers.

 

Here’s a list of the Men’s games this Sunday:

 

Home Team

Away Team

Kickoff

Field

Ottawa Internationals MP

Gloucester Celtic

11:00

Hillcrest HS Turf

Richmond Hill Madrid

Scarborough Wexford Hi Profile Sr

12:00

Richmond Green West

Durham Celtic

Sonnys FC Waterloo

13:00

LAmoreaux #1

Caledon FC

Glen Shields FC

14:00

Caledon R3

Mississauga Lakeshore United

Toronto Irish FC

14:30

Meadowvale (Syntex)

Scarborough GS United

Cambridge PCC Supersonics

15:00

LAmoreaux #1

London Marconi

Windsor Ciociaro

15:00

Marconi Club

Kitchener KW Hrvat

Mississauga HNNK Zagreb

15:00

Woodside Park #2

Woodbridge Strikers

Polish Eagles Kitchener SC

16:00

Vaughan Grove Turf

Toronto Golden Eaglets

Scarborough Olympiakos

16:00

Weston Lions

Burlington Clash City

Vaughan Azzurri

17:00

Sherwood B

Panathinaikos Toronto

Bradford Wolves

17:00

LAmoreaux #1

Brampton Ebony Jrs.

Toronto Elites FC

17:00

Wildwood Park

PCC Mississauga

Sporting Toronto

17:00

Hershey Centre 2

Portuguese Club of London

Jagiellonia London

18:00

Portuguese Club

Niagara Falls Club Italia

Mississauga Hnnk Dalmacija

18:00

Club Italia

 

 

For full schedules and field maps to all of the weekend's games, visit the Ontario Cup Website.

 

For more information contact Ryan Tuske, Events Coordinator, The Ontario Soccer Association, Ph: 905-264-9390 ext. 229, Fax: 905-264-9445, Email: rtuske@soccer.on.ca.

<< Back

© 2019, OntarioCup  :: privacy
 
login
Forgot password?