Ontario Cup Quarter-Finals Conclude This Weekend

Ontario Cup Quarter-Finals Conclude This Weekend

 

 

VAUGHAN, August 7, 2013 – The Ontario Cup Quarter-Final match-ups will conclude this weekend with 11 divisions set to take the pitch.  Games will be played from Windsor to Ottawa as teams from all across the province vie for a Semi-Final berth.

 

Among the Quarter-Final games being played this weekend are the highly anticipated Men’s and Women’s Divisions.  On the Men’s side, four of the seven Ontario Soccer League provincial level teams still remain, setting up a very competitive weekend.  The four OSL teams still standing are PCC Mississauga, Caledon FC, Scarborough G.S. United, and Scarborough Ulster Thistle.  PCC Mississauga will look to make a push to the Finals again this year, as they played in the Championship game in 2012 but fell short to A.E.K. London FC.

 

On the Women’s side, four Ontario Women’s Soccer League provincial level teams remain, including Scarborough G.S. United, Vaughan Azzurri, Burlington Bayhawks, and Richmond Hill Raiders.  Also still in the mix is last year’s Ontario Cup Champion North London Galaxy squad, making for a very exciting Quarter-Final Round.

 

Here is a list of all Quarter-Final games being played on Saturday, August 10:

 

Under 13 Boys

 

Home Team

Away Team

Kick Off

Field

TBD*

Brampton Blast White

13:00

TBD

Toronto Mooredale Gold

Whitby Iroquois 00AM

11:30

Monarch Park Stadium

Markham Lightning

Flamborough Flames

12:00

Mount Joy Turf

Woodbridge Strikers 2000 A

Vaughan Battlecats

17:00

Vaughan Grove 1

*One game from Tournament Round Group 9 was not played due to weather and has been rescheduled for August 7 to determine Quarter-Final home team (Erin Mills Eagles vs. Burlington Bayhawks B00A)

 

Under 13 Girls

 

Home Team

Away Team

Kick Off

Field

Brampton Brams United Renegades

Stoney Creek Battalion

11:00

Terry Fox Stadium Brampton

Burlington Bayhawks G00A

Oakville Girls U13A

11:00

Orchards South

Whitby Iroquois 00AF

Ottawa South United 2000 Force Academy

13:00

Rossland South

Windsor Eastside Kickers 2000

Guelph Royals Blue

14:00

Mic Mac Stadium 2

 

Under 14 Boys

 

Home Team

Away Team

Kick Off

Field

Erin Mills Eagles U14A

Ajax FC 99B Red

11:00

Hershey Centre 2

Whitby Iroquois 99 AM

Gloucester Hornets 1999 Boys Impact

11:00

Rossland North

Vaughan Azzurri 99

Brampton Blast 99

13:00

McNaughton Turf

North London Elite 99

Burlington Bayhawks B99A

17:00

Cove Road

 

Under 14 Girls

 

Home Team

Away Team

Kick Off

Field

Barrie Spirit G99A

Hamilton Saltfleet Explosion

11:00

Barrie SC Development Centre

Ottawa South United 99 Girls Force

Erin Mills Eagles

11:00

George Nelms #4

Kitchener 99A

Burlington Bayhawks G99A

15:00

Woodside Park #2

North London Galaxy

Glen Shields 99 Girls

15:00

Cove Road

 

Under 15 Boys Tier 1

 

Home Team

Away Team

Kick Off

Field

North Toronto Nitros 98

North Mississauga Panthers B98A

11:00

Downsview Park #1

Kitchener U15 A

North London Elite

15:00

Woodside Park #1

 

Under 15 Boys Tier 2

 

Home Team

Away Team

Kick Off

Field

Weston Wolves

Brampton East Bulldogs

11:00

Soccer Centre Turf

Ancaster Titans

Peterborough City First

11:00

Ancaster Community Centre 2

Vaughan Azzurri

Niagara Falls Titans

11:00

McNaughton Turf

Croatia Norval

Thunder Bay Chill

15:00

Norval Centre 1

 

Under 15 Girls

 

Home Team

Away Team

Kick Off

Field

North Mississauga Panthers

Woodbridge Strikers '98A

11:00

Courtney Park

Darlington Fusion

Scarborough Blizzard Jets

11:00

South Courtice Arena

Pickering Power Green 1998 Girls-OUT13

St. Catharines Jets A

11:00

Kinsmen Turf

Ottawa South United 98 Force Black

Burlington Bayhawks G98A

15:00

George Nelms #2

 

Under 16 Girls

 

Home Team

Away Team

Kick Off

Field

North Mississauga Panthers 97 A

Burlington Bayhawks G97A

11:00

Streetsville Memorial

Brampton Brams United Bandits

Scarborough Wexford Magic

13:00

Terry Fox Stadium Brampton

Darlington Fusion

Waterloo United

13:00

South Courtice Arena

Vaughan Azzurri 97 A

Windsor 97 Eastside Kickers

15:00

McNaughton Turf

 

Masters

 

Home Team

Away Team

Kick Off

Field

London Apollo FC

St. Thomas Masters A

13:00

Hellenic Comm. Centre

Scarborough Malvern Magic

Ottawa Royals OT1

13:00

Major Abbas Ali Park West

Scarborough GS Masters

Windsor Teutonia FC

13:15

Lamport Stadium

Mississauga A.C Soccer Diavoli

Woodbridge TFCO Legends

16:30

North Park #2

 

Classics

 

Home Team

Away Team

Kick Off

Field

Markham

London Marconi Azzurri

14:00

Mount Joy Turf

 

 

Here is a list of all Quarter-Final games being played on Sunday, August 11:

 

Men

 

Home Team

Away Team

Kick Off

Field

Scarborough Ulster Thistle

Caledon FC

11:00

LAmoreaux #1

Gloucester Celtic

Richmond Hill Madrid

15:00

Tauvette Park

Oakville CNSC Livno

PCC Mississauga

17:00

North Park #2

Scarborough G.S. United

London Marconi

17:00

Birchmount Stadium

 

Women

 

Home Team

Away Team

Kick Off

Field

Ottawa Internationals

Richmond Hill Raiders

13:00

Hillcrest HS Turf

Erin Mills Eagles

Ottawa Royals WP

14:00

Loyola SS

Burlington Bayhawks S-Prov

Vaughan Azzurri

14:00

City View Park East

North London Galaxy

Scarborough G.S. United

17:00

N. London 5

 

Under 17 Girls

 

Home Team

Away Team

Kick Off

Field

Oshawa Kicks Red Devils

North London Galaxy

13:00

Alexandra Park

Glen Shields FC 96

Waterloo United U17A

18:00

Concord Thornhill 1

 

 

The Ontario Cup is off for the August 17-18 weekend, but will resume play on August 24-25 for the Semi-Final Round games.  For full schedules and field maps to all of the weekend's games, visit the Ontario Cup Website at www.ontariocup.ca

 

For more information contact Ryan Tuske, Competitions and Events Coordinator, The Ontario Soccer Association, Ph: 905-264-9390 ext. 229, Fax: 905-264-9445, Email: rtuske@soccer.on.ca.

<< Back

© 2019, OntarioCup  :: privacy
 
login
Forgot password?